Jesteś w dziale:
 • Home
 • O nas
 • O firmie
 • Wydarzenia
 • Choose language:

  Monitoring Dotcom na Stadionie Legii Warszawa


  Powoli do historii przechodzą czasy, kiedy wizyta na stadionie piłkarskim wiązała się z ogromnym ryzykiem. W ostatnich latach w Polsce powstało wiele nowoczesnych obiektów zapewniających widzom oglądanie widowisk sportowych w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Jednym z fundamentów bezpieczeństwa na stadionie jest odpowiednio zaprojektowany i skuteczny system monitoringu. Firma Dotcom w ten sposób zabezpieczyła jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju, stadion warszawskiej Legii.

  Tak było...

  W połowie lat 90. oglądanie występów stołecznej drużyny na obiekcie przy Łazienkowskiej było zajęciem dla ludzi o mocnych nerwach. Walki kibiców, wyrywanie siedzeń i interwencje policji zdarzały się podczas prawie każdego spotkania. Oprócz metalowych płotów, liczący ponad 70 lat stadion nie posiadał praktycznie żadnych udogodnień technicznych pozwalających zapobiegać takim zdarzeniom. W pierwszych latach naszego stulecia arena była częściowo modernizowana, jednak w istniejącej formie nie mogła już dłużej sprostać  współczesnym wymogom bezpieczeństwa. Między innymi z tego powodu w 2006 r. władze Warszawy, właściciel obiektu, w porozumieniu z Klubem Piłkarskim Legia Warszawa podjęły decyzję o budowie większego i nowoczesnego stadionu klasy światowej.

   

  Nowa jakość

  Prace rozpoczęły się pod koniec 2008 r., a całość inwestycji została oddana do użytku na wiosnę 2011 r. Nowowybudowana arena spełnia najwyższe światowe standardy. Stadion posiada kategorię 4 UEFA i mogą być na nim rozgrywane nawet mecze półfinałowe Ligi Mistrzów. Pięciokondygnacyjny obiekt może pomieścić ponad 31 000 widzów, posiada parking dla niemal 800 samochodów. Trybuny są całkowicie zadaszone, a widzowie mają do dyspozycji wygodne i trwałe krzesełka, punkty gastronomiczne i toalety. Na stadionie mieści się również muzeum Legii Warszawa oraz firmowany przez klub bar sportowy. Jednak komfortowe warunki tylko częściowo decydują o tym, że nowy obiekt może być znakomitym miejscem spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Kluczowe znaczenie ma jego bezpieczeństwo.


  Poczucie bezpieczeństwa

  Nowy obiekt Legii spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Zainstalowano między innymi zaawansowany system czytników weryfikujących autentyczność biletów. Jednak najistotniejsze z punktu widzenia ochrony osób przebywających na stadionie i zapewnienia porządku w trakcie widowiska było zbudowanie nowoczesnego i wydajnego systemu monitoringu. Rozmieszczone w odpowiedni sposób kamery pozwalają na bieżąco śledzić sytuację na trybunach i błyskawicznie reagować na wszelkie zakłócenia porządku. Na podstawie zarejestrowanego obrazu sprawcy wykroczeń mogą być bez problemu zidentyfikowani. Odpowiedzialne zadanie zaprojektowania i instalacji takiego systemu na obiekcie Legii powierzono firmieDotcom.


  Jak to zrobiliśmy?

  Stworzenie skutecznego i niezawodnego systemu monitoringu na tak dużym obiekcie to olbrzymie wyzwanie. Nawet bardzozłożone instalacje na obiektach o dużej powierzchni (np. kompleksy magazynowe) nie wymagają od projektantów takiejbiegłości w doborze sprzętu i rozplanowaniu jego rozmieszczenia. Sieć monitoringu na obiektach sportowych wymaga również szczegółowych konsultacji pod kątem wymagań stawianych przez policję i służby porządkowe. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów stadion Legii wyposażony jest teraz w działający bez zarzutu monitoring zapewniający bezpieczeństwo kibiców.

  Podobnie jak budowa całego obiektu, instalacja systemu monitoringu przebiegała w dwóch etapach. Z uwagi na konieczność ukrycia przewodów w elementach konstrukcyjnych, obydwa procesy musiały przebiegać równolegle. W pierwszej kolejności powstały trzy mniej skomplikowane konstrukcyjnie trybuny, które zastąpiły dawne, odkryte sektory stadionu. Tę część inwestycji ukończono w czerwcu  2010 r., a już dwa miesiące później, przed rozpoczęciem kolejnych rozgrywek, trybuny znalazły się pod nadzorem kamer zainstalowanych przez Dotcom. Druga część prac obejmowała wzniesienie głównej, zachodniej trybuny, pełniącej jednocześnie  funkcję budynku klubowego. Koniec prac, a wraz z nim oddanie do użytku całego stadionu przypadło na wiosnę 2011 r. Wtedy także nasza sieć monitoringu osiągnęła ostateczne rozmiary i rozpoczęła funkcjonowanie w pełnym zakresie.

   

  Technologia

  Monitoring instalowany na obiekcie sportowym w największym zakresie obejmuje  nadzór kamer nad widownią, któryjest najistotniejszy dla  zapewnienia bezpieczeństwa imprez. Jednak stadion to nie tylko miejsca dla publiczności, lecz również bogata infrastruktura wspierająca zarówno gości obiektu, jak i funkcjonowanie klubu. Oprócz trybun, kamery zainstalowane zostały także na parkingach, w pomieszczeniach administracyjnych, przy wejściach na stadion i wszędzie, gdzie konieczne było zapewnienie stałego nadzoru. Stworzyliśmy zintegrowany system bezpieczeństwa nie tylko na potrzeby imprez masowych, ale chroniący obiekt całościowo i w każdym momencie.

  Na potrzeby tak dużej i złożonej inwestycji, konieczny był wybór jednocześnie skutecznej i wydajnej technologii. Na stadionie Legii zainstalowany przez Dotcom monitoring pracuje w najnowocześniejszej, cyfrowej  technologii IP CCTV. Jej główną zaletą jest zapewnienie wysokiej jakości obrazu przy minimalizacji ilości kamer oraz kosztów instalacji i obsługi systemu. Kamery IP przetwarzają obraz i dźwięk na strumień danych łatwy do zapisu i późniejszej obróbki. Możliwe jest też śledzenie widoku za pośrednictwem internetu również na urzadzeniach mobilnych. Pomimo wszystkich zalet systemu IP CCTV , ze względu na skalę obiektu jego budowa na stadionie Legii wymagała zastosowania dużej ilości urządzeń. W skład sieci wchodzi m. in.:

  • 141 kamer
  • 9 serwerów rejestrujących
  • 10 stacji roboczych
  • 8 monitorów
  • 17 koderów wideo
  • 9 macierzy dyskowych

   

   

   

   

   

   

   

   

  Zarządzanie i obsługa

  Zainstalowany na warszawskim obiekcie monitoring należy do niezwykle złożonych systemów, jednak zarządzanie nim jest stosunkowo proste i możliwe z poziomu jednego stanowiska. Centrum kontroli systemu ulokowane jest w południowo-zachodnim narożniku stadionu, w miejscu, gdzie ulokowane są loże VIP dla klientów biznesowych (Skybox). W ramach pięcioletniej umowy serwisowej pracownicyDotcom są obecni na obiekcie podczas każdej imprezy i nadzorują prawidłowe funkcjonowanie systemu. Służą również pomocą policji i służbom porządkowym,  w przypadku gdy konieczne jest szybkie zlokalizowanie lub zidentyfikowanie osób zakłócających porządek. Nasi technicy na bieżąco dbają również o prawidłową konserwację urządzeń oraz wykonują wszelkie niezbędne naprawy.


  Bezcenne doświadczenie

  Instalacja monitoringu na stadionie Legii była jedną z pierwszych realizacji IP CCTV wykonanych przez Dotcom i była dla firmy ogromnym wyzwaniem. Mimo niewielu wcześniejszych doświadczeń tego typu i skali inwestycji stworzyliśmy system sprawny, wydajny i działający bez zarzutu. Nasi specjaliści mieli okazję zdobyć bezcenne doświadczenie w zakresie budowy systemów bezpieczeństwa na arenach sportowych, co zaowocowało innymi zleceniami tego typu powierzonymi naszej firmie. Niemal równolegle z warszawskim obiektem, Dotcom instalował podobną sieć na stadionie ŁKS w Łomży.  Wykonaliśmy także projekty systemów monitoringu dla stadionów Jagiellonii Białystok i Gryfa Słupsk.


   

   

   

   

   

   

   

   

  Copyright © 2008 by DOTCOM